• EN
  • ساعت : ۰۹:۴۸
  • تاريخ :
     ۱۴۰۳/۰۴/۰۲ 
  • تعداد بازدید : 213
  • کد خبر : ۱۰۰۸۵
next    /  4 prev
با 15 درصد صرفه جویی در مصرف آب شرب تنش آبی استان سمنان برطرف خواهد شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با سخنرانی در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه مومنین نمازگزار را به صرفه جویی در مصرف آب دعوت کرد...

به گزارش روابط عمومی آبفای استان،  منصور کشاورزیان  مدیر عامل شرکت بعنوان خطیب قبل از خطبه های نماز جمعه، در اولین جمعه هفته صرفه جویی( 25 خرداد لغایت 31 خرداد ماه )  به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن تشکر از ریاست ستاد ودست اندرکاران برگزاری نماز جمعه، در مورد تنش آبی استان و لزوم مدیریت مصرف بهینه آب شرب در استان سمنان تاکید کرد.

در ادامه مدیر عامل شرکت تصریح کرد: اقلیم آب و هوایی دستخوش تغییرات در جهان و در کشور ما شده است به گونه ای که در تابستان وضعیت اقلیمی زمستان را تجربه می کنیم و در زمستان وضعیت اقلیمی بهار و تابستان را تجربه می کنیم.

وی اظهار داشت :  اکثر نزولات جوی ما تبدیل به باران شده است و آن هم از نوع سیل آسا که عموما منجر به صدمه زدن به تاسیسات و مزارع و اموال می شود و پیش بینی می شود امسال شاهد تابستان گرم خواهیم بود.با این تغییرات اقلیمی آنچه که در دسترس عموم قرار دارد چیزی در حدود 130-140 میلیارد متر مکعب متوسط بارش در کل کشور می باشد ولی در استان سمنان که ششمین استان پهناور کشور هست آب در دسترس استان چیزی حدود یک الی یک و نیم درصد که متوسط حدود 1،100الی1،200 میلیون متر مکعب  در استان پهناور ما وجود دارد و بارش های استان منجر به تلخی و تبخیر میگردد که باز هم آب شرب در دسترس کمتر از آن می گردد.

کشاورزیان افزود: طبق بررسی های انجام شده از سوی هواشناسی، امسال استان ما جز اولین استان های خشک معرفی شده است.با وجود بارش هایی که در اوایل بهار صورت پذیرفت اما متاسفانه الگوهای بارش مناسبی نبوده و درواقع کمکی به منابع آبی ما نکرده است و با کاهش تامین منابع آب روبرو شده و هستیم.

وی تاکید کرد :در حدود 90 درصد منابع آب در بخش کشاورزی و سه درصد در صنعت  و 7 درصد برای آب شرب مصرف می شود و لیکن این محدودیت از نظر کیفی کار را دشوار می سازد. در حدود 80 درصد از منابع زیرزمینی در استان صرف استفاده جهت آب شرب می گردد شهر سمنان از چشمه روزیه با 290 لیتر آبدهی استفاده می گردد.و ما شاهد کاهش سطح آب های زیرزمینی هستیم در حال حاضر در شهر سمنان متوسط برداشت از چاه های زیرزمینی چیزی حدود 250 الی 300 متر هست که منجر به فرونشست زمین در مناطق جنوبی شهر سمنان شده است. همچنین در دیگر شهرهای استان هم شاهد چنین روندی هستیم. که این فرونشست ها خود منجر به کاهش بیشتر ذخایر منابع آبی در سالهای آینده می گردد .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با بیان اینکه از 25 خرداد تا 31 خرداد به عنوان هفته صرفه جویی آب شرب نام گذاری شده است و از تمام شهروندان و عزیزان در سراسر استان اعم از شهر ها و روستاها  در خواست نمود، رعایت مدیریت مصرف بهینه آب شرب را داشته باشند و خادمان خود را یاری نموده و  از مصارف غیر ضروری اعم از شسشو و غیره ... خودداری نمایند و  تاکید کرد ، با 15 درصد صرفه جویی در مصرف آب شرب غیر ضرور، بتوانیم از تنش آبی استان در فصل گرما عبور نمائیم

قابل ذکر است در میز خدمتی که در نماز جمعه برگزار گردیده بود تعدادی بروشور اصلاح الگوی مصرف  به همراه  کتاب پیرامون مباحث صرفه جویی، در بین نمازگزاران  توزیع گردید.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

    6.1.7.0
    V6.1.7.0